Álomcsapda2013.12.15. 13:01, Notti
Sajnos mostanában nem nagyon emlékszem arra, hogy mit álmodok, csak néhány részletre, de pár mondatos bejegyzést nem szeretnék írni, így inkább hoztam nektek egy kis érdekességet az álomcsapdáról.
Valamikor régebben az észak-amerikai indián törzsek találták fel az álomfogót abban a reményben, hogy elűzi a rossz álmokat, és megtartja a jókat. Az ókori történetek ezt igazolják, és igazat adnak az ősi törzseknek, miszerint segít a nyugodtabb alvásban, és elzavarja a fejünkbe „belépni” készülő rossz álmokat. Az eredeti neve, amin csak kevesen ismerik, az álomcsapda, a nevet az ojibwa törzs adta neki. Manapság számtalan cég gyárt ilyen kör alakú, tollakkal és gyöngyökkel díszített tárgyakat, amelyek még mindig hatalmas népszerűségnek örvendenek, de már csak mint dísztárgy használják leginkább.
Az álomcsapda egy kör vagy vízcsepp alakú faszerkezet, melyet az indiánok kézzel faragtak. A kör közepét hálószerű cérna vagy állati ín fogja össze, amelyekre díszítésképpen szentelt köveket raktak. A legenda szerint a hálóban ragadnak a rossz álmok. Ezek után az alsó részére szintén megszentelt tollak kerültek. A toll a levegő fontosságát jelképezi. Hagyományosan bagoly és sas tollat használtak. A Bagoly toll a nők tolla, a bölcsességet jelképezi. A Sas toll a férfiak tolla, a bátorságot jelképezi.
A legenda:
A mítosz szerint egy pók alakjában megjelenő varázsló mutatta meg az álomcsapda képét az egyik indiánnak, s úgy tartották, nemcsak megakadályozza a rossz álmokat, de mi magunk is változtathatunk rajtuk. A jó álmok átjutnak a szűrőn, a tollak segítségével lekúsznak az alvó emberre, majd eltűnnek a nap fényével. Egy lakota eredetű magyarázat szerint épp az ellentétét mondja: a rémálmok a hálón jutnak át, távoznak az ablakon a szél szárnyán, míg a jó álmok ragadnak a hálóba, s jutnak el az ember tudatáig.
Az álomcsapda készítése:
Kell egy kb. 11 cm átmérőjű karika, 1db 8cm átmérőjű és 3 db kb. 6 cm átmérőjű karika. Ezeket erős drótból hajlítsuk meg. Utána egy kb.1 cm széles bőrszállal tekerjük be, úgy, hogy a szál elejét beragasztózzuk várunk egy kicsit, hogy megfogja a ragasztó, és elkezdjük tekerni. Elég csak időközönként ragasztózni és a végén. Az összes karikát készítsük el. Kis száradás után jön a középső rész. Fogunk egy fonalat és az egyik végét csomózzuk a karikánkra. És csak hurkoljuk. A szál, ne legyen szoros inkább lazán, dolgozzunk. Ha a közepéhez értünk, meghúzzuk a fonalat, addig hurkoljunk, amíg középre belefér a fagyöngyünk. Ha kész, egyszerűen átfűzzük rajta, feszesen tartjuk a fonalat, és a túloldalon kötünk egy csomót.
Most jönnek a tolldíszek. Ez úgy készül, hogy fogunk egy kb.10-15 cm hosszú fonalat, kötünk a végére egy csomót, majd átfűzzük a fagyöngyön úgy, hogy a csomó az egyik oldalon maradjon és nyomunk bele ragasztót. A tollat arról az oldaláról toljuk bele, ahol a csomó van vigyázva, hogy az ne menjen át a fagyöngyön. Ha kész félre rakjuk száradni. Ezt 11-szer kell megcsinálni.
Míg szárad a tolldíszünk szereljük össze az álomfogót. Csak simán össze kell a darabokat kötözni úgy, hogy a karikák között legyen egy-egy fagyöngy. Megnézzük a tolldíszeket jók-e már. Ha úgy ítéljük, hogy nem fogja, jól akkor inkább nyomjunk bele még egy kis ragasztót és tegyük félre, és csak akkor kötözzük a helyére, ha a ragasztó teljesen megszáradt. Hagyjunk 2-3 cm, a karikát és a toll között, hogy szellős legyen az álomcsapdánk. Itt találtok egy videót, ami segíthet
Forrás: neon.hu & alomnaplo.hu
|